Realitni-poradci.cz

Získejte zdarma eBook:
„Rady při nákupu nemovitosti“

Vyplatí se koupit investiční byt na pronájem?

Investování do nemovitostí patří mezi jedny z neoblíbenějších forem zhodnocování peněz. Navíc oproti spořicím účtům přínáší i vyšší výnosy.

Z dlouhodobého hlediska se pohybuje výnos z tohoto typu investice v rozmezí 3–6 procent v závislosti na lokalitě a kvalitě do investované nemovitosti Navíc v minulých létech cena všech typů nemovitostí rostla. Podle údajů CenováMapa.cz, kterou zpracovává Delloite, vzrostla od roku 2015 cena nemovitostí v hlavním městě dokonce o 21 procent. Najvětší nárůst cen je možno pozorovat v Praze i dalších městech s vysokou mírou zaměstnaností. Jakého výnosu může dosahovat investor při pronájmu? Pro příklad použijeme byt ve Starých Letňanech ve velikosti 1+k, kde takovýto byt pořídíme za cenu 2,3 milionů korun v rámci developerském projektu Central Group.

Nemovitost 1+kk 38 m2 za cenu 2 300 000 Kč
Předpokládané nájemné (bez poplatků): 10 tisíc korun
Hrubá výnosnost bez nákladů a daní: 5,22 %

Pokud budeme nemovitost financovat částečně z hypotéky, pak výnos může vypadat následovně

Nemovitost 1+kk 38 m2 za cenu 2 300 000 Kč
Předpokládané nájemné (bez poplatků): 10 tisíc korun
Výše hypotéky: 1 000 000 Kč
Splatnost: 20 let
Úroková sazba: 1,8 %
Hrubá výnosnost bez nákladů a daní: 4,65 %

Výnosnost je hrubá a neobsahuje poplatky a daně či náklady na údržbu.

Tento příklad nám ukázal, že pronajímaní nemovitostí je v současnosti méně výhodné než v minulosti, stále však lze dosáhnout zajímavého výnosu, který je vyšší než na spořicích účtech. Různé variace výpočtu výnosnosti u nájemních bytů najdete v naší kalkulátoru Odhady výnosů nemovitosti: http://www.realitni-poradci.cz/odhady-vynosu-nemovitosti.html

Pozor na rizika

Nákup bytu je dlouhodobou investicí, kdy je třeba také počítat se změnou hypotečních sazeb během fixace. Například zvýšení úroků o jeden procentní bod tak může u hypotéky ve výši dvou milionů korun znamenat zdražení přibližně o tisíc korun měsíčně na úrocích. Analytici se přitom shodují, že zatímco prostor pro snižování sazeb je již vyčerpán, tak sazby můžou brzy zamířit vzhůru. Nahrávají k tomu také data Českého statistického úřadu, podle kterých vzrostla v prosinci inflace na dvě procenta, což je inflační cíl České národní banky (ČNB). Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je proto pravděpodobné, že v tomto roce, nejspíše v druhé polovině, dojde také ke skončení devizových intervencí. Podle zahraničních, ale i místních finančních společností povede k posílení koruny. Banky odhadují posílení koruny od 25,5 korun za euro (ING) až po 26,5 korun (J&T Bank). Situace na trhu bydlení se dle mínění analytiků v důsledku konce devizových intervencí zásadně nezmění. Vyplatí se tedy koupit nemovitost? V případě, že plánujeme nemovitost držet dlouhodobě, nemovitost je v atraktivní lokalitě a při pořízení nepřeceníme naše finanční možnosti, tak se nám její pořízení vyplatí i v dnešní době.

Zpět na Aktuality