Realitni-poradci.cz

Získejte zdarma eBook:
„Rady při nákupu nemovitosti“

Schváleno: Daň z převodu nemovitosti bude platit kupující

Změny v placení daně z převodu nemovitosti byly již před nedávnem schváleny poslanci a senátory, nyní novelu podepsal i prezident.

Hlavní změna nastane v tom, že daň z věcí nemovitých bude nově platit kupující. Tato daň dělá čtyři procenta převáděné nemovitosti. Dále je zrušen institut ručitele. Při starých pravidlech kupující ručil za zaplacení daně prodejcem. V případě, že prodávající tuto povinnost nesplnil, musel peníze zaplatit kupující.

Novela měla původně platit už od 1. dubna tohoto roku. To ale nedopadlo. Nejméně do podzimu bude vše při starém. Novela totiž začne platit tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. A to je několik dní poté, co ji podepíše prezident.

Budou změny v cenách nemovitostí?

Realitní makléři s napětím na novelu čekají, protože nedokážou přesně říci, jak zamává s realitním trhem. Zatím je vše jen na úrovni dohadů. Existuje možnost, že ceny nemovitostí o daná čtyři procenta klesnou. Vše se bude ale odvíjet od poptávky.

V případě, že zájem o reality přetrvá, nebudou prodávající nuceni ceny snižovat a vše zůstane tak, jak je. V lukrativních lokalitách by dokonce mohly ceny bytů či domů ještě vzrůst.

Proč se zákonodárci rozhodli pro změnu?

Cílem údajně bylo vše zjednodušit. Logicky má platit daň ten, kdo nemovitost nabývá. Daňová správa změnu také vítá. Dojde podle ní ke snížení nedoplatků a zlepšení jejich případné vymahatelnosti od kupujících.

Jelikož má nový vlastník k nemovitosti vztah, nebude pro něj tak jednoduché státu daň nezaplatit. Od kupujícího půjde také dlužné peníze vymáhat prostřednictvím exekucí na nově získanou nemovitost. Dlužníka bude rovněž jednodušší vyhledat, protože informace jsou uvedené v katastru nemovitostí.

Zpět na Aktuality